Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

Derleniş Yayınları 8’inci Kocaeli Kitap Fuarı’ndaydı

03.06.2016

kocaelikitapBu yıl sekizincisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nda Derleniş Yayınları olarak Salon A-87 numaralı stantta yerimizi aldık. Fuar, 14-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Kocaeli’de Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da standımız ilk gününden itibaren ilgiyle karşılandı. Standımızda Derleniş yayınları olarak Türkiye Devriminin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta`nın ve onun öğrencisi olan, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut`un kitaplarını sergiledik.

Kocaeli Kitap Fuarı’nda diğer stantlardan farkımız işte tam da bu nokta ortaya çıkıyor. Gerçeklerin ve bunlara yönelik gerçek devrimci çözümlerin ortaya konulduğu kitapları yayımlayan bir yayınevi olarak halkımız tarafından büyük bir ilgiyle karşılandık. Aynı zamanda her ay düzenli olarak çıkan gazetemiz “Halkın Kurtuluş Yolu”nu da gündem ve ana başlıklarıyla okurlarımıza ulaştırdık.

Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl diğer yıllara göre Derleniş Yayınları kitaplarına genci yaşlısı demeden herkes tarafından daha fazla ilgi vardı. Tabii ki bu bir sürecin sonucu oluşmuştur. Özellikle 1 Kasım ve 7 Haziran Genel Seçimlerinde TRT konuşmalarıyla, HKP’nin devrimci hareketin tek gerçek temsilcisi olduğunu gösteren HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, sosyal medyada da yoğun bir ilgiyle izlenmiştir. Halkımızın sempatisini kazanmıştır. Gerçek devrimci Nurullah Ankut’un TRT konuşmalarında ve seçim bildirgelerinde söylediği gibi “derdimiz oy değil, halkımız tarafından anlaşılmaktır”. Fuar süresince, Nurullah Ankut burada mı, diye gelip soranlar, Nurullah Ankut’un “Kadın, İnsanlığa Geçiş, Tarih, Sosyalizm”kitabını standa gelir gelmez sorup alanlar seçimlerdeki, halkımız tarafından anlaşılmak amacına bir nebze de olsa ulaştığımızın göstergesi olmuştur.

Fuarda ilgi çeken ve en çok satan kitaplardan biri “Sıra Sende Türkiye”, tam da halkımızın içinde bulunduğu durumu ve ABD-AB Emperyalistleri tarafından dayatılan Yeni Sevr-ülkemizin bölünüp parçalanma sürecini anlatıyor. Kadın Sorununun tarihsel kökenini ve çözümü anlatan “Kadın, İnsanlığa Geçiş, Tarih, Sosyalizm” kitabımız kadın okurlarımız tarafından ilgiyle karşılandı. Türkiye Devriminin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın “Tarih Devrim Sosyalizm” adlı kitabı da her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi gören kitaplarımız arasındaydı.

“Tayyipgiller Kökeni ve Sınıf Yapısı” kitabımız bu sene de ismi itibarıyla dikkat çekti. “Tayyipgiller” ismi büyük beğeni topladı.

Dünya halklarının acılar içinde kıvrandığı karanlık günlerden geçiyoruz. ABD Emperyalistleri için “insanlığın baş düşmanı”diyen ve yaşamını insanlığın kurtuluş davasına adayan, bu yolda ABD Emperyalistleri tarafından katledilen Che Guevara’nın devrimci kişiliğini ve mücadelesini anlatan “Kahraman Gerilla Che Guevara” kitabımız da özellikle gençler tarafından ilgiyle karşılandı. Ne kadar karanlık günlerden geçersek geçelim, İnsanlığın kurtuluş davası için gözünü kırpmadan kendi canını hiçe sayanlar, bu onurlu davaya gönül verenler bilinçlerden ve yüreklerden hiç silinmiyor.

Emperyalizme karşı mücadelede, Birinci Kurtuluş Savaşımızın ilk kıvılcımı, İkinci Kurtuluş Savaşımızın meşalesi olan 19 Mayısda Fuarın haftasına denk geldi. Bugünü unutmak tabii ki de mümkün değil. Derleniş yayınları olarak 22 Mayıs Pazar günü saat 18.00’da “97’nci Yıldönümünde 19 Mayıs 1919’u Hatırlamak” konulu bir konferans gerçekleştirdik. Konferansta konuşmacı olarak Halkın Kurtuluş Partisi MYK üyesi ve İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina yer aldı.

Pınar Akbina konuşmasında, Birinci Kurtuluş Savaşımızın Kıvılcımı,  İkinci Kurtuluş Savaşımızın Meşalesi 19 Mayıs, emperyalizme karşı mücadele günüdür. Kurtuluş savaşı tüm dünya halklarına örnek olan bir savaş olmuştur. Ustamız Hikmet Kıvılcımlı daha 17 yaşında elde silah Yörük Ali Efe Çetesi’nde Birinci Kurtuluş Savaşına katılmıştır. Başarılarından dolayıKöyceğiz Kuvayi Milliye Komutanlığına atanmıştır.  Kıvılcımlı Usta Kurtuluş savaşını şöyle değerlendirir, “1-Kurtuluş savaşı Batı gericiliğine karşı verilmiş bir savaştır. Kısaca Emperyalizme karşı verilmiş bir mücadeledir. 2-  Doğu gericiliğine yani saltanata karşı verilmiş bir savaştır”. Başarıya ulaşılmıştır. Mazlum dünya halklarına emperyalizme karşı mücadelelerinde umut olmuştur, örnek olmuştur.

Mücadelemizi zafere ulaştıracağız

Pınar Akbina, bugün ülkemizin içinde bulunduğu durumun Birinci Kurtuluş Savaşı öncesi durumla büyük benzerlik taşıdığını, ülkemizden defettiğimiz emperyalistlerin ülkemizi Amerikancı iktidarlar eliyle kendilerinin birer uydusu durumuna düşürdüğünü belirtti. AB-D Emperyalistleri tarafından Ankara, İstanbul, Kilis, Antep gibi şehirlerde art arda halkımızı katletmeye yönelik bombalı saldırılar düzenlendiğini, ülkemizin doğu ve güneydoğusunda bir savaş sürdüğünü aktararak ülkemizin hızla bölünüp parçalama sürecine sürüklendiğini vurguladı. Türkiye’nin en önemli siyasi meselesinin Kürt Meselesi olduğunu, bu meseleyi iki kardeş halkın eşit ve kardeşçe çözmesi gerektiğini, aksi takdirde emperyalistlerin kendi çıkarları doğrultusunda, bugün olduğu gibi iki halkın arasında kan davası sokacağını ifade etti. Pınar Akbina, bizler de emperyalistlere ve onun yerli işbirlikçilerine karşı İkinci Kurtuluş Savaşımızı gerçekleştireceğiz ve bunu gerçekleştirene kadar mücadele edeceğiz, diyerek sözlerini bitirdi.

Fuar boyunca fedakârlık gösterip Derleniş Yayınları standımızda görev alan tüm yoldaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Bu konferans ile birlikte 8’inci Kocaeli Kitap Fuarını tamamladık. Derleniş Yayınları olarak bir sonraki fuarda da Kocaeli halkını Türkiye’nin her türlü sorununu ve bu sorunların gerçek devrimci çözümünü anlatan kitaplarımızla buluşturmak dileğiyle.

Gebze ve Kocaeli’den Kurtuluş Partililer

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz