Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

ABD-AB Emperyalizmi, Ortaçağcı İrtica ve Türkiye

Ürün Fiyatı:
60 TL

İncele Satın Al

ABD-AB Emperyalizmi, Ortaçağcı İrtica ve Türkiye

Sevgi ve Saygıdeğer yoldaşlarım,

Her seferinde, her konuya girerken yaptığımız gibi, biz meseleleri bir süreç olarak ele alıp inceleriz. Yani meselenin, şu anki görünümüne bakarak onu değerlendirmeye çalışırsak, kavrayamayız. Çünkü hayatta hiçbir şey olmuş, bitmiş, donmuş değil. Hani diyalektiğin ilk kullanıcısı Herakleitos da diyor ya: “Her şey akıyor.” Yani hayatta sürekli bir akış var. Değişim var. Her konuda böyle bu. Madde dünyasında da böyle, toplumda da böyle, tek tek kişi bazında insanlara baktığımız zaman yine öyle. Bazı yoldaşlarla karşılaştık biraz önce mesela. Uzun yıllar karşılaşmadığımız yoldaşlarla, eskiden hemen her gün görüştüğümüz yoldaşlarla, ama ilk göz göze gelişte birbirimizi tanıyamadığımız oldu.

Neden?

Çünkü hepimiz değiştik. Biçim olarak değiştik, yani suret olarak değiştik, aynı zamanda ruh olarak da değiştik. Ruhî şekillenmemiz de bir akış içinde. Yani bir zamanlar aynı mücadele hattını sürdürüyorduk, aynı hattaydık. Şimdi bazı arkadaşlar farklı hatlarda, bazıları çok daha gerilerde, bazı yoldaşlarla aynı hattayız. Yani bu da hep, bir değişimin sonucu…

Sosyal konular da böyle, arkadaşlar. Yani Türkiye’nin bugünkü meselelerine baktığımız zaman, bugün hangi konuya bakarsak bakalım, gerilere gitmemiz gerekir. Türkiye’nin sınıf ilişki-çelişkilerini, şu andaki problemlerini, acil sorunlarını, en yakıcı meselelerini kavrayabilmek için, ilk kuruluş yıllarına, hatta Osmanlı’ya, hatta Osmanlı’nın da kuruluş yıllarına bakarak ele alıp, o süreci bütün ilişki-çelişkileri içinde, bütün değişimleri içinde gözleyip bugünkü durumuna gelirsek; o sorunun nereden kaynaklandığını, ilk hareket ettirici güçlerinin ne olduğunu, sebeplerinin ne olduğunu görürsek; bugün geldiği aşamada nasıl bir görünüm, nasıl bir karakter kazandığını da anlayabiliriz. O zaman buradan hareketle sorunun kesin adını koyarsak, bundan sonra izleyeceği hattı da büyük ölçüde görebiliriz. Yani Türkiye ve meseleleri nereden gelip, nereye gidiyor? onu kavrayabiliriz.

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz