Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

Finans-Kapital ve Türkiye

Ürün Fiyatı:
30 TL

İncele Satın Al

FİNANS-KAPİTAL ve TÜRKİYE

Finans-Kapital üzerinde son zamanlarda, açık olmamakla beraber, ağızdan, kulaktan birçok eğilimlerin yanılmalarına şahit olmaktayız. Bu yanılmalar Finans-Kapitali ilk defa kimi kitaplardaki formüllerden, kimi de bazı yüzeysel olaylardan esinlenerek ele almaktan ileri geliyor kanısındayım.

Temel olay… Örneğin bir canlı hücre olmadan can diye bir şey yoktur. Biz can’ı anlamak için onun maddesine iniyoruz. Tıpkı bunun gibi, insan beyni dediğimiz şey, yani madde olmadan, yeryüzünde yaratıcı düşünce, yani zeka olayı görülmemiştir. Bilimin binlerce yıldan beri arayıp bulduğu tartışılmaz gerçek budur.

Tıpkı bunun gibi, toplumda da bir temel ilişkiler alanı biliyoruz. Bilimcil Sosyalizm yahut Tarihsel Maddecilik açısından, yani gerçek bilim açısından temel olaylar daima ekonomik olaylardır. Ekonomik olaylar nedir? Orada da bir hiyerarşi vardır. Ekonomik olay, biliyoruz:

Üretim ( yani yoktan var etmek) ekonomik olaydır.

Üleşim: var edilen değerlerin insanlar arasında paylaşımıdır.

Dağıtım: o paylaşılan değerlerin toplum içinde yayılışıdır.

En sonunda da tüketim gelir. Bunlar da ekonomik olaylardır.

Bu dördü içinde dahi, biliyoruz ki, bir hiyerarşi vardır ve temel olan üretimdir. Eğer bir ekonomik olayın üretim açısından karakteristiği kavranılmazsa, mutlaka yanılma şansı çoğalır. Hepimizin bildiği gibi üretilmiş bir şey, bir nesne ortada yoksa; ne paylaşılacak nesne vardır, ne üleşilecek, ne tüketilecek hiçbir şey yoktur. Mecburuz üretimi ilkin göz önünde tutmaya.

Finans-Kapital dediğimiz zaman da, bunun özellikle üretimdeki karakteristiği ana karakterdir. Finans-Kapitalin lügat, sözcük anlamı… Finans: eskiden Mali, Maliye derdik. Bugün, bazı arkadaşlar halk anlamaz belki bunu diyorlar. İsterseniz, tam çevirisini yapmak gerekirse: Parababası demek mümkündür. Finans demek parababası demektir. Kapital de, bildiğiniz gibi, ücretli işgücünü satın alıp ondan artı-değer çıkaran bir kurumdur, diyelim. Demek oluyor ki, Finans-Kapital dedik mi: Kapitalin parababaları elinde, parababaları kapitali haline gelişi oluyor.

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz