Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

Derleniş Yayınları Eskişehir Kitap Fuarı’nda

11.01.2020

Derleniş Yayınları olarak 2’ncisi düzenlenen Eskişehir TÜYAP Kitap Fuarı’na 10-15 Aralık tarihleri arasında katılım gösterildi.

Kıvılcımlı’nın düşünce oğulları ve kızları olarak ülkenin dört bir yanında olduğu gibi bir kez daha Hikmet Kıvılcımlı Usta’nın eserleriyle ve Parti’mizin görüşlerinin, değerlendirmelerinin yer aldığı Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut (Efe)’nin bize sunmuş oldukları hazineler insanlarımızla buluşturuldu.

Fuarın ilk gününden son gününe kadar yoğun bir ilgiyle karşılanırken, bir kez daha insanlarımızın doğru, kararlı, halkçı bir pusula aradığına; bulduklarında sevinç içerisinde kaldıklarına şahit olduk. Üzerimize uygulanan her türlü ambargoyu yararak halkla buluştuğumuzda bu çabanın karşılıksız kalmayacağını bir kez daha deneyimlemiş ve azmimizi perçinlemiş olduk.

Fuarın son günü, düzenlemiş olduğumuz Etkinlikte, Nakliyat-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ali Özçelik, İşçi Sınıfının bugünkü durumunu ve sendikaların içler acısı hallerini anlattığı “Türkiye’de İşçi Sınıfının Durumu ve Sendikaların Rolü” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Dinleyiciler tarafından ilgiyle karşılanan seminerde Ali Özçelik, İşçi Sınıfının ancak Devrimci Sendikacılık ile mücadelelerinde sonuç alacağını söyleyerek, konuşmasında Direnişte olan işçilerle ilgili olarak şunları söyledi:

Yine uyum/Makro Market İşçileri var. Türkiye’nin en büyük parkende firması Makro Market marketler zinciri. Orada da mağdur olan işçi sayısı 6500 civarında yine Burada da aynı şekilde hileli iflas ve konkordato oyunu var. Burada bu işçiler herhangi bir sendikaya üye değil, örgütsüz. Yani firma Türkiye’deki mağazalarının yüzde seksenini kapatıyor.  İşveren burada da aynı taktik; tarif pusulası gibi bir kâğıt, şu kadar alacağın var. İşte bunları ödeyeceğiz…

Ne zaman? Belli değil.

Makro/Uyum Market İşçileri de yine sendikamız öncülüğünde mücadele ediyorlar. Onların da mücadelelerinde belli kazanımlar var Onlarda mücadele sonunda bütün haklarını alacaklar.

Yine Uzel Makina İşçileri var. Bunları tabiî basında görmeniz mümkün değil. Sosyal medyada ya da çok alakalı insansanız bu işçi alacakları, işçi mücadeleleri ile ilgili olarak oradan duymuş olabilirsiniz.

Şu an Nakliyat-İş Sendikası olarak Türkiye’nin dört bir tarafında örgütlenmelerimiz var. Bu örgütlenmelerimiz Direnişlerle devam ediyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden TÜVTÜRK Muğla, Eskişehir Reysaş buraya bağlı olarak Kastamonu, Karabük, Bartın Zonguldak, Ereğli araç muayene istasyonları örgütlenmelerimiz ve Direnişlerimiz, Şanlıurfa Polçak Direnişimiz, yine 2 ayı aşkındır devam eden Kütahya TÜVTÜRK Örgütlenmemiz ve Direnişimiz var.

Son olarak mağduriyet yaşayan EYT’liler hakkında da konuşan Ali Özçelik, EYT’lilerin, 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayanlar olduğunu, çalışma hayatına girenlerin çalışmaya başladıkları dönemdeki haklarına geri dönme talepleri olduğunu aktardı. EYT’lilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini ve gerekçelerini sıralayan Ali Özçelik konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Birçok EYT’linin durumu şudur; aman emekli olmadan kimsenin gözüne batmasam da işimden olmasam yoksa bu yaşta iş bulamam. Sırf bu yüzden bu insanlar olmadık cefalar çekmekte iş hayatı onlar için ıstıraba dönmektedir. İşsiz olanların durumu daha da acı; devlet, sen daha gençsin çalışabilirsin ne emekliliği diye kovuyor. İşverenler ise sen yaşlısın seni niye çalıştırayım. Aynı paraya daha genç birini işe alırım, diyor Bu insanlar ne yapsın?

Gelecek yıl 3’üncüsü yapılacak olan Eskişehir Kitap Fuarı’nda umut ve heyecan ile tekrar halkımızla buluşmak dileklerimiz ile emeği geçen tüm yoldaşlarımıza ve bize düşünce ve davranışı ile yol gösteren Partimiz HKP’ye teşekkür ederiz.

 

Eskişehir’den Kurtuluş Partililer

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz