Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN DERLENİŞ YAYINLARINA SANSÜR

18.04.2018

KOCAELİ KİTAP FUARI SANSÜRÜN GÖLGESİNDE YAPILIYOR:

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN DERLENİŞ YAYINLARINA SANSÜR

Derleniş Yayınları olarak 7 yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Fuarı’na katılmaktayız. Bölgemiz için önemli bir kültürel faaliyet olan bu Fuar’da 7 yıldır yerimizi alarak okuyucularımızla buluşmaktaydık.

Ancak bu yıl 10’uncusu düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’na katılmamızı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Fuar Yönetimi uygun görmemiş olacaklar ki, kedilerin bile güleceği bir gerekçeyle Derleniş Yayınları’nın Kitap Fuarı’na katılmasını engellediler. Gerekçe, Fuarda kendilerinin temin etmiş olduğu PLASTİK bir MASA kullanmak. Dedik ya, kediler bile güler bu gerekçeyle bir yayınevinin Kitap Fuarı’na katılımının engellenmesine. Bunun adı SANSÜR’dür. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fuar Yönetimi aracılığıyla Derleniş Yayınları’na SANSÜR uygulamıştır, Fuara katılımını engellemiştir. Üstelik bunu gerçek sebepleri gizleyerek, uydurma bir gerekçeyle, PLASTİK MASA KULLANIMI gerekçesiyle yapmıştır.

Büyükşehir Belediyesi-Fuar Yönetimi, plastik masa kullanımı konusunda uyarıda bulunmak yerine gizli gizli fotoğraflar çekmiş, Fuara katılmamızı engellemek için kendine gerekçe yaratmaya çalışmıştır.

Yazılı ve sözlü olarak yaptığımız tüm başvurulara, bu yapılanın adaletsiz bir değerlendirme olduğunu, gerçek sebep her neyse onun iletilmesi gerektiğini, plastik masa kullanılmaması gerektiği konusunda hiçbir bilgilendirme yapılmadığını, böyle bir bilgilendirme yapılmış olsa gereğini yerine getireceğimizi, masanın da zaten kendileri tarafından dağıtıldığını defalarca bildirmemize rağmen olumlu bir cevap alamadık. Değerlendirip size bilgi vereceğiz, sözüne rağmen olumlu ya da olumsuz bir bilgi de verilmedi. Ancak 16 Nisan günü Fuar’ın web sitesinde Derleniş Yayınları’nın katılımcılar listesinde yer almadığını, yani hiçbir bilgi verilmeden SANSÜRLENDİĞİNİ gördük.

Nedir Büyükşehir Belediyesi’nin Derleniş Yayınları ile derdi? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi istemektedir ki, Fuarda farklı düşünce ve görüşlere ait yayınları Kocaeli halkıyla buluşturan yayınevleri olmasın. Yayınevimiz, sadece gerçekleri halkımızla buluşturmayı hedeflemiş bir yayınevidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sahip olduğu anlayışa uygun olarak, kendininkinden başka düşüncelere tahammül edememektedir, Derleniş Yayınları’nı SANSÜRLEMESİNİN asıl gerekçesi budur. Bu yüzden de; standı, ülkemizin ve halkımızın içinde bulunduğu durumu tüm gerçekliğiyle ortaya koyan yayınlarla dolu olan Derleniş Yayınları’na uydurma bir gerekçeyle SANSÜR uygulamaktadır.

Yapılan bu adaletsiz, haksız ve SANSÜRCÜ tavrı Derleniş Yayınları olarak kınıyoruz, protesto ediyoruz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bugün rüzgâr kendilerinden yana estiğinden dolayı, hiçbir objektif kritere dayanmadan, keyfi bir şekilde, sadece kendine yandaş olanları kayırmak niyetiyle davranmaktadır. Ama unutmayalım ki, rüzgâr hep aynı yönde esmez. Doğruyla savaşan yenilmeye mahkûmdur.

Uydurma gerekçelerle Derleniş Yayınları’nın Kitap Fuarı’na katılımını engelleyen, kendi düşüncesinden başka bir düşünceye tahammül edemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni kınıyoruz. 18.04.2018

 

Derleniş Yayınları

Kocaeli

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz