Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

12 Eylül Nedir?

Ürün Fiyatı:
90 TL

İncele Satın Al

12 Eylül Nedir? (Ağustos 1985)

Bu Kitap, ilk cümlesinde dile getirdiği gibi; 1985 İlkbaharında kaleme alınmaya başlanmış ve aynı yılın Ağustos ayında bitirilmiştir. 1985 yılı, 12 Eylül Faşizminin tüm şiddetiyle sürdüğü yıllardandır. Gözaltı süresi hala 45 gündür. 12 Eylül’ün ilk zamanlarında 90 gün olan gözaltı süresine göre yarı yarıya bir azalma olmuştur ama, 45 gün de hiçbir insan vicdanının kabul edebileceği bir uygulama olamaz. En olmadık bir bahane ile gözaltına alınan insanlarımız, 45 gün boyunca en hayasızca işkencelerin uygulanacağı bir cehenneme atılıyordu. Kitap, bu ortamda ve 1985 Şubatında başlatılan yeni bir tevkifatın sürdüğü bir dönemde, kaçaklık (firarilik) şartlarında kaleme alınmıştır. Bu yüzden kitapta kullanılan kaynaklar sınırlıdır. Fakat o sınırlı kaynaklarla bile, kanıtları ortaya konarak 12 Eylül Faşizminin peçesi düşürülmüştür.

Ve Kitap, bu şartların kaçınılmaz bir sonucu olarak yeraltında çoğaltılıp, dağıtılabilmiş, bu yüzden de dar bir çevreye ulaşabilmiştir.

Oysa Kitabın o günler için (tabii bugün için de) önemi büyüktür. Çünkü 12 Eylül Faşizmi tüm dehşetiyle gelmiş, yüz binlerce insanı gözaltına alıp işkencelerden geçirmiş, hapishanelere tıkmış, işçi haklarını ortadan kaldırmıştır ama devrimci hareketlerin çoğunluğu, henüz bu yaşanan faşizmi algılayabilmiş, doğru bir biçimde değerlendirebilmiş değildir.

– Kimisi (Dev-Yol): “Biz faşizmi MHP iktidarı olarak bekliyorduk. Askeri bir darbe biçiminde gelince, hazırlıksız yakalandık. O yüzden şartlara adapte olamadık. Tüm merkezimiz bu yüzden kıskıvrak ele geçirildi.” Dedi.

– Kimisi (Kurtuluş Sosyalist Dergi): “MHP’yi de kapattığına göre, bu harekete faşizm denilemez. Buna ancak askeri diktatörlük denebilir” diyerek sapıttı.

– Kimileriyse (Eski Sahte TKP): “Askersel bindirge” gibi ucube terminolojiler üretti.

İşte devrimcilerin bile böylesine bir bocalama içinde olduğu ortamda Kitap; 12 Eylül’ü en sıradan işçinin anlayabileceği biçimde deşifre eder. Onun bilimsel tahlilini yapar, bir Geri Ülke Faşizmi olduğunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyar.

Kitap; 12 Eylül Faşizmi özelinden başlayarak faşizmin genel tahlilini yapar. Türkiye özelinden hereketle de Geri Ülke Faşizmlerinin karakteristiğini açığa çıkarır.

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz