Aksaray Mah. İnkılap Cad. No:43/514 Fatih/İSTANBUL

TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı’nda Derleniş Yayınları “NATO, Ortadoğu Ve Türkiye” Konferansı Gerçekleştirdi

19.01.2018

Bu yıl 11’incisi gerçekleşen TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı’nda, Derleniş Yayınları olarak “NATO, Ortadoğu Ve Türkiye” başlıklı bir konferans gerçekleştirdik. 06.01.2018 tarihinde, HKP Adana İl Örgütü’nden Ayşe Küçükosmanoğlu’nun yönettiği ve sunduğu konferansın konuşmacısı ise HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan idi.

Erkan, NATO’nun kuruluş sürecini, amaçlarını, Sovyetler Birliği’ne ve halkçı hükümetlere karşı yürüttüğü operasyonları ve savaşları anlattıktan sonra, 90’lardan sonra yeniden revize ettiği “terör-terörist” algısıyla yeni düşmanlar yarattığını ve 11 Eylül saldırılarının ardından “Yeni bir Ortadoğu’nun zamanı geldi” söylemiyle bu kez Ortadoğu’da açıkça sınırları değiştirmeye yöneldiğini belge ve argümanlarıyla ortaya koydu.

Amerikan silah ve savunma sanayinin emri dışında bir ABD hükümeti olamayacağını, NATO’nun ise patronunun ABD olduğunu aktaran Erkan; NATO ve ABD’yi Ortadoğu’ya yönlendirenin Petrogaz Jeopolitiği olduğunu ortaya koydu. Nihayet, Sovyetler Birliği’ni kuşatmak için emperyalistlerin doğu tampon sınırı olmasından kaynaklı Türkiye’ye karşı emellerini bir oranda ertelediklerini ifade etti. Emperyalistlerin, Sovyetler’in çözülüşünden sonra ise Türkiye’yi en az üç parçaya bölünmüş gösteren NATO Haritasını anlatan Erkan, buna rağmen Türkiye Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde “NATO Türkiye’nin güvenlik politikasının gereğidir” şeklinde bir ibare bulunduğunu vurguladı. Bunun ise, AKP’nin bile bile bu sürece uşaklık ettiğini gösterdiğini aktararak; “tüm bunlara rağmen hakikat bizimle, emekçi halklar bizimle, bunca yalan-manipülasyon, sömürü, katliam elbet halkları ayağa kaldıracak birgün… Halkız, haklıyız, yeneceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. 6 Ocak 2018

Adana’dan Kurtuluş Partililer

 

Kitaplarımız hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz